הטבת מס לבעלי אופציות

עקב דרישת אלטשר - הקלות בעלות משמעות כספית לעובדים המקבלים אופציות ולחברות

account_circle
By altshare Team
calendar_today
November 26, 2023

הטבת המס לבעלי אופציות 

רשות המסים מעניקה הטבת מס משמעותית לחברות המקצות תגמולים הוניים לעובדים ככל והם עומדים בתנאים של מסלול מס הוני נאמן. הטבת המס לעובד באה לידי ביטוי בדחיית המס למועד מכירת המניה וכן בשיעור מס מופחת ( במקום מס שולי), שיעור המס הוא 25%.

 ההטבה מתקבלת אם, בין היתר, ההחלטה של החברה להקצות תגמול הוני (באמצעות החלטת דירקטוריון) וכן הסכם ההקצאה עם העובד, מופקדים בידי הנאמן במסגרת הזמנים שלהלן: החלטת הדירקטוריון מופקדת בתוך 45 ימים ממועד קבלתה, והסכם הקצאה מופקד בתוך 90 יום ממועד קבלת החלטה הדירקטוריון.

מה נקבע בהקלות של רשות המסים?

בעקבות בקשת חברת אלטשר בע"מ באמצעות עורכת הדין דגנית חגי סעדון, מנהלת תחום מיסוי של החברה, רשות המסים החליטה לדחות את המועד להפקדת מסמכים בידי נאמנים עד לתאריך 31.12.23 לגבי מסמכים שהמועד להפקדתם בידי נאמן הוא החל מהתאריך 1.10.23. ללא ההקלה כאמור, מסמכים שלא הופקדו בזמן בידי הנאמן, התגמול שהוענק לעובד ימוסה במס שולי או יבוטל על ידי החברה.

עוד הוחלט כי בעקבות בקשת אלטשר בע"מ ניתן יהיה להגיש את תכנית ההקצאה לעובדים שאימצה החברה באמצעים מקוונים במערכת מפ"ל של רשות המסים או במערכת מייצגים של רשות המסים. כלומר, אם בעבר הוגשו תוכניות הקצאה באופן ידני לפקידי השומה- כעת ניתן להגיש את התוכנית באופן מקוון. 

להלן קישור להנחיה של רשות המסים בו מפורסמות ההקלות

הנחיית רשות המיסים

מה הן היתרונות בהקלות ומי הנהנה מהן?

חיילים המשרתים במילואים שלא הספיקו לחתום על כתבי הקצאה ולהפקידם בידי נאמן- הענקת אופציות לעובדים מחייבת קריאה וחתימה על הסכם הקצאה (לכך נדרשת פניות של העובד, היוועצות עם מומחה מס לעיתים, בדומה לכל הסכם שנחתם), כאשר במצב הלחימה הנתון במדינה אין למרבית מחיילי מילואים בכלל גישה להסכם ההקצאה בשל קשיי תקשורת או ללא יכולת להתפנות לבחינת ההסכם, ובטח ללא יכולת פיזית להדפיס אותו ולחתום עליו מרחוק ולכן דה פקטו אינם יכולים לחתום על הסכם הקצאה. המשמעות עבורם היא שעצם הימצאותם במילואים פוגעת ביכולת שלהם לקבל תגמול הוני בעל משמעת כספית מהחברה בה מועסקים. נוצר מצב שהרבה עובדים קיבלו הקצאה בהחלטת הבורד, אבל כשנדרשו לחתום על הסכם ההקצאה תוך 90 ימים ולהפקיד אצל נאמן, גויסו למילואים ולא יכלו לחתום על הסכם הקצאה והמועד להפקדת כתב ההקצאה חלף. כאן ההנחיה באה "להציל" את ההקצאות מאבדן הטבת מס בשל הארכה להפקדה בידי נאמן. 

חיילי מילואים שעומדים להעניק להם אופציות – ללא הקלות להפקדה בידי נאמן חברה עלולה להימנע מלתת תגמול הוני לעובדים שנמצאים במילואים היות והתהליך הוא עקר שכן העובדים לא יכולים לחתום על הסכם הקצאה ולהפקידו בידי נאמן. אולם, כאשר רשות המסים נרתמת ומוכנה לתת ארכות עקב המלחמה, החברה תמשיך בתכנון כרגיל תקצה לאותם עובדים גם אם הם במילואים. 

החברה המקצה – הארכה שניתנה על ידי רשות המסים מאפשרת לחברה לתת הטבה שהיא מחויבת לה לעובד (לעיתים במסגרת הסכם העסקה, עקב קידום וכו').

נאמנים וחברות המגישים תכנית הקצאה – מועד הגשת תכנית ההקצאה לפקיד השומה מניע בעצם את מהלך הקצאת התגמולים על ידי החברה היות ורק בחלוף שלושים ימים ממועד זה ניתן להקצות תגמולים הוניים לעובדים. הגשה מקוונת של התכנית לרשות המסים להבדיל מהגשה ידנית שנעשתה עד כה, מקלה ומייעלת את תהליך הפקדת התכנית ברשות המיסים והקצאת התגמולים בעקבותיו.  

סיכום

ההנחיה של רשות המסים מהווה בשורה בעלת משמעות כספית גדולה לעובדים המקבלים תגמולים הוניים ולחברות המעבידות. בשורה זו מתבקשת בימים מאתגרים אלה בזמן שהמשק מתמודד עם מציאות קשה שנכפתה על מדינת ישראל. 

אנו באלטשר קשובים ללקוחותנו ועושים ככל שביכולתנו לקדם את צרכי לקוחותינו.

שמחנו ליזום ולקדם הנחיה זו ללקוחותנו ולרווחת המשק כולו.

על altshare

altshare היא חברת פינטק בעלת מערכת אוטומטית לניהול equity.
בנוסף, בתחום הנאמנות, מהווה altshare כאחת החברות המובילות במדינת ישראל
ומספקת שיותים ליוניקרונים וחברות ענק בישראל ובעולם.
אנחנו אוהבים אתגרים, אובססיביים לטובת הלקוחות שלנו ומציבים לפנינו מטרה קבועה:
להגדיר מחדש את הדרך בה חברות מנהלות את ה-equity שלהן.

לעוד תוכן איכותי -הירשמו כאן
חזרה לבלוג