תמחור מחדש

האם ירידת השווי בשווקים מחייבת אותנו לבחון מחדש את התמחור במסלול הירוק ואת האפשרויות הקיימות לעובדים?

account_circle
By altshare Team
calendar_today
August 15, 2023

עקב ירידות שערים בבורסות בעולם, והירידה בהשקעות ועסקאות בענף הייטק (שגרמה לעלייה של 45% בפניות למס הכנסה בבקשות לתמחור מחדש רק בחציון הראשון של 2023), חברות ציבוריות ופרטיות שהעניקו אופציות לעובדים, מפחיתות מחירי מימוש של אופציות, ופונות בבקשה לרשות המסים לאשר שהפחתת מחיר המימוש אינה פוגעת בהטבת המס במסלול הוני נאמן במסגרת בקשה במסלול ירוק.

מה זה מסלול ירוק תמחור מחדש?

עובדים המקבלים תגמול הוני יכולים ליהנות ממיסוי מוטב בשיעור מס רווח הון, ודחיית המועד לתשלום המס למועד המכירה במסלול הוני נאמן.

חלק מהתנאים לקבלת ההטבה הם שלא היו שינויים בתנאי ההקצאה והאופציות יופקדו בידי נאמן לתקופת חסימה של שנתיים.

במקרה שבו ערך המניה יורד והאופציות שניתנו לעובדים במסלול הוני נאמן הם "מחוץ לכסף" רשות המסים מאפשרת לחברות ציבוריות ופרטיות להפחית את מחיר המימוש עד לשווי העדכני של המניה באמצעות פניה בהליך מזורז למחלקת אופציות עובדים במסלול ירוק להפחתת מחיר המימוש.

ההשלכות של תמחור מחדש

תמחור מחדש הוא הליך שבא לטובת העובדים עם זאת, לתמחור מחדש ישנן השלכות מסויות ופסיכולוגיות על העובדים ולכן חשוב לעשות זאת במשורה.

השלכות המיסוי

  • מי שנהנה ממסלול נאמן הוני נדרש להמתין תקופת חסימה חדשה בת שנתיים למכירת המניה ממועד הגשת הבקשה לתמחור מחדש במס הכנסה או מועד החלטת הדירקטוריון לתמחור מחדש לפי המאוחר.
  • אם מחיר המניה החדש הוא נמוך משווי המניה במועד ההקצאה מחדש, ההפרש ימוסה במיסוי פירותי כלומר שכר עבודה.

מי המפסידים מהמהלך?

  • החברה בעמדה לא נוחה מול העובדים במיוחד בחברות פרטיות שבהן שווי המניה אינו מפורסם.
  • בחברות ציבוריות, מחיר מימוש נמוך חושף את החברה למכירת מניות במחירים נמוכים דבר העלול להשפיע על ערך המניה בשוק.
  • קבוצה נוספת שעלולה להפסיד מההליך היא עובדים בעלי אזרחות אמריקאית שעלולים להפסיד הטבות מס בארה"ב בשל כך שמחיר המימוש נמוך משווי המניה במועד ההקצאה.

רשות המסים מחמירה בדרישות לקבלת מסלול ירוק תמחור מחדש ביחס לנוסח המסלול המפורסם באתר

  • קיימת דרישה לפיה מסלול ירוק תמחור מחדש חייב לחול על כל עובדי החברה שקיבלו "אופציות מחוץ לכסף". המשמעות היא שהחברה לא תוכל לבחור עובדים שיחול עליהם תמחור מחדש.
  • מסלול ירוק לא יחול על עובדים בהליכי פרישה, או עובדים לשעבר. דווקא קבוצה זו של עובדים הם אלה אשר יחויבו מכוח תנאי האופציה לממש תוך פרק זמן קצר ממועד סיום העבודה את האופציות שברשותם, והמשמעות היא שהם יאבדו את זכאותם ליהנות מאופציות שהבשילו.

לסיכום

תמחור מחדש הוא מהלך המתחייב מכורח הנסיבות, עם זאת יש לעשות זאת בתזמון הנכון ובליווי יועץ מס.

עו"ד דגנית חגי סעדון מנהלת תחום מיסוי אצלנו ב- altshare  שימשה בעברה עו"ד בכירה מטה רשות המסים. במסגרת תפקידיה השונים ברשות המסים כיהנה בין היתר כיועצת משפטית למחלקת אופציות עובדים, יועצת משפטית של פקיד שומה פתח תקווה ובאר שבע ושל תחנות מע"מ ומכס שונות.

אנו ב-altshare אוהבים לחלוק מניסיונו לטובת לקוחותינו. נשמח לשתף בידע המקצועי הרחב שיש ברשותנו לסייע למנהלי חברות, יזמים, מייצגים בתחום מיסוי אופציות עובדים.

 ניתן ליצור קשר dganit@altshare.com

על altshare

altshare היא חברת פינטק בעלת מערכת אוטומטית לניהול equity.
בנוסף, בתחום הנאמנות, מהווה altshare כאחת החברות המובילות במדינת ישראל
ומספקת שיותים ליוניקרונים וחברות ענק בישראל ובעולם.
אנחנו אוהבים אתגרים, אובססיביים לטובת הלקוחות שלנו ומציבים לפנינו מטרה קבועה:
להגדיר מחדש את הדרך בה חברות מנהלות את ה-equity שלהן.

לעוד תוכן איכותי -הירשמו כאן
חזרה לבלוג