רילוקיישן בהייטק ללא ניסיון

3 דברים שחשוב לזכור כשמבצעים רילוקיישן ומעבירים את מרכז החברה למדינה אחרת

account_circle
By altshare Team
calendar_today
May 28, 2023

בתקופה האחרונה חברות הייטק רבות הביעו את נכונותם להעביר את פעילותן מחוץ לישראל, חלקן אף החלו להעביר את כספיהן או עברו לחלוטין. למרות שקיימים כמה גורמים המשפיעים על ההחלטה, לא נדון בסיבות לתופעת יציאת חברות ההייטק מישראל. אך אם החברה שלך בדרכה למעבר למדינה אחרת, כתבה זו תעזור לך לעשות זאת נכון ולהימנע מטעויות שכיחות שעלולות לעלות בזמן, משאבים וכסף.

  1. כמה ניירות נכנסים בלפטופ? וכמה בענן?
    על הנייר יהיו לכם מסמכים שתאלצו לתייק, לארוז, להטיס ולפעמים גם לתרגם, למרבה המזל "על הנייר" הפך להיות מושג מיותר. חברות רבות משתמשות היום במערכות לניהול תהליכים ופעולות בחברה בצורה דיגיטלית. על אף שבחלק מהמקרים חברות העבירו את המידע למחשבי החברה והפעולות מתנהלות בצורה ממוחשבת, קיימות עדיין מגבלות והטכנולוגיה מיושנת, עלולה להיכשל ולאפס את הנתונים, סובלת מהגבלות של מקום, דורשת שינוע והתקנה ועלולה להיפגע. לכן צורת שמירת הנתונים המומלצת היא באמצעות תוכנות מבוססות ענן או SaaS (שירות כתוכנה).

בין אם מדובר במערכת לניהול משימות כמו asana, תקשורת פנים חברתית כמו slack או מערכת לניהול אופציות כמו altshare, את כל המידע בחברה ניתן להעביר למערכת דיגיטלית ולהימנע מתקלות העולות מאריזה ושינוע של טכנולוגיה עתיקה ומסורבלת. לצערנו, חברות רבות פנו אלינו לאחר ניהול ארכאי של מידע שגרם לקשיי מעבר רבים ומעבר לכך סרבולים ועיקובים בתהליכים קריטיים כמו דו"חות שנתיים ואף עסקאות גיוס ותהליכי הנזלה. יתרה מכך, אי הדיוקים הנובעים מניהול לא נכון של המידע עלול להוביל לעלויות של עשרות ולפעמים מאות אלפי שקלים בתשלומים מיותרים, שעות עבודה, סיוע מחברות נוספות ופעולות פיצוי וכיסוי.

לדוגמה, אנו כחברה מתנהלים בצורה שכזו ככל הניתן, תהליכים שלכאורה עוברים באמצעות ניירת או טבלאות אקסל עוברים אוטומציה. אפילו טבלאות אקסל קלאסיות כמו ה-cap table מקבלים משנה דיגיטלי ל-SaaS כדי שיהיה ניתן לגשת אליהן מכל מקום בעולם. חברה המנהלת את המידע שלה בפלטפורמות שכאלו תוכל לקצר את תהליך המעבר, סירבולי הניירת והכניסה למקום חדש ביתר קלות.

  1. למקומות, היכון, היכון, היכון עוד…
    כל חברה, מנהל ועובד מבינים את חשיבות ההכנה מראש אך לפעמים בזמן אמת אנו מפספסים את ההזדמנות להתכונן בצורה טובה. בעת המעבר למדינה בה משתנים גם נהלים רבים כמו נהלי העבודה, ההעסקה ואף הענקת המניות, הדרך הנכונה והתקינה להעניק אופציות משתנה גם היא ואי ידיעת הנהלים והחוקים עלול לייצר עיכובים משמעותיים וחוסר הצלחה בגיוס מקומיים. דוגמה אחת היא חברת SONY: בישראל, בעת הענקת אופציות במסלול המיטיב לעובדים (לפי סעיף 102) חובת השימוש בנאמן. חברות זרות המעסיקות עובדים ישראלים זקוקות גם הן לשירותי הנאמן ולכן כאשר SONY העולמית פנתה אלינו לקבלת שירותי נאמן, הם כבר חקרו על חוקי המדינה והינו בדיוק מה דרוש מהן. הפעולה בעצם כך, הייתה חלקה ויעילה והחברה יכלה להתחיל לגייס ולעבוד בישראל בקלות.

דוגמה נוספת היא ארצות הברית, שם מותר להעניק אופציות אך ורק בהתאם לשווי מניה פשוטה, לשווי זה ניתן להגיע רק בדרך אחת: הערכת שווי לפי 409A. הסעיף בחוק האמריקאי המכתיב כיצד ניתן להעניק אופציות לעובדים אמריקאים נקרא 409A, בו מוגדרים קווים קשיחים כיצד יש לבצע את הערכת השווי כדי להגיע לשווי מניה פשוטה. חברות הייטק ישראליות שביצעו הערכת שווי לאחר הכסף בלבד צריכות לזכור כי בין זו ל-409A יהיה הפרש (לעתים משמעותי) ובמידה והן עוברות לארה"ב עליהן להתכונן לכך.

  1. עוד עו"ד

לפני המעבר, אנו ממליצים לפנות ליעוץ משפטי מקומי, לעתים חברות נסמכות על אותו הליווי שהן רגילות אליו. על אף שאכן מומלץ לשמור איתם על יחסי עבודה טובים, הפניה למומחים בשוק המקומי יכולה להציף אתגרים שעדיף להתמודד איתו מוקד ככל האפשר. במידה ואתם נעזרים במשרד עו"ד בעלי נוכחות עולמית, יהיה יתרון להישאר באותה החברה בכמה מדינות ולקבל יחס כולל ומיידי.

לעורכי הדין יידע מקצועי וחשוב מכך נסיון רגולטורי מקומי, דבר שתצטרכו להתמודד איתו ועדיף מוקדם ממאוחר. כאשר המחלקה המשפטית שלנו מנהלת עסקאות בהן אחת החברות מחו"ל, חוסר הידע לגבי החוקים המקומיים ניכר ולעתים יש צורך ליישור קו אינטנסיבי לפני תחילת עבודה. הכנה מראש בעזרת צוות מקומי, מקצועי, יכולה להיות ההכנה היעילה ביותר שתמנע קנסות, עיכובים ותשלומים מיותרים.

לסיכום

אם החברה שלך עתידה לעבור מדינה, חשוב לבצע כמה פעולות משמעותיות כדי להקל את התהליך ככל הניתן. כדי ליצור תהליך קל ופשוט ממליצים לעקוב אחר 3 הטיפים הללו: להעביר את המסמכים למערכות ממוחשבות, לבצע הכנה איכותית ולימודית ולפנות לעורך דין מקומי לקבלת סיוע בכניסה למדינה. 

אנו תמיד זמינים לסייע ולתת מענה בכל הקשור למעברי מדינה, חוקים ורגולציות מותאמות לישראל, אירופה וארה"ב. אנו מזמינים אותך להשאיר פרטים ומומחה של altshare ישמח לחזור אליך במהירות.

על altshare

altshare היא חברת פינטק בעלת מערכת אוטומטית לניהול equity.
בנוסף, בתחום הנאמנות, מהווה altshare כאחת החברות המובילות במדינת ישראל
ומספקת שיותים ליוניקרונים וחברות ענק בישראל ובעולם.
אנחנו אוהבים אתגרים, אובססיביים לטובת הלקוחות שלנו ומציבים לפנינו מטרה קבועה:
להגדיר מחדש את הדרך בה חברות מנהלות את ה-equity שלהן.

לעוד תוכן איכותי -הירשמו כאן
חזרה לבלוג