מה מסתתר בספרי החשבונות של חברות ההייטק?

בעקבות עונת הדוחות הכספיים, נתוני חברת altshare חושפים פערי ענק בין חישובי ההוצאות בגין אופציות של חברות ההיטק להוצאות בגין אופציות בפועל. הסיבה? שגיאות ב...

account_circle
By altshare Team
calendar_today
March 16, 2023

בעקבות עונת הדוחות הכספיים, נתוני חברת altshare חושפים פערי ענק בין חישובי ההוצאות בגין אופציות של חברות ההיטק להוצאות בגין אופציות בפועל. הסיבה? שגיאות בחישוב תאריכי תחילת הפחתה והענקה, אי עדכון ביטולי אופציות ופרמטרים שגויים הנלקחים לידי ביטוי.

כמו בכל סוף שנה, גם  סיומה של 2022 אינו אמיתי, והוא רק ההתחלה ללצוותי הביקורת כאשר דו"ח ההוצאות בגין אופציות השנתי מתחיל לרקום עור וגידים לקראת הגשתו. יצירת הדו"ח אמנם זהה כמעט לחלוטין במבנה אך השינויים בתקינות ה-US-GAPP וה-IFRS יחד עם חוסר הבנה בניואנסים גורמים לפער חישובי שיכול לגרור קנסות ומיסוי מוגדל. לפי אליאור זיטלני, סמנכ"לית המחלקה הכלכלית ב-altshare, חברות רבות שהגיעו השנה חוות בשל הפערים האלו הפרשים בין המידע הקיים בחברה לדוחות החדשים של מעל מיליון שקלים בממוצע ונקודת הקיצון מציג חברות עם הפרש של כ-7 מיליון שקלים.

הפער השכיח ביותר הוא חישוב תאריך תחילת ההפחתה. חברות הנסחרות בתל אביב מבצעות את החישוב החל מתאריך ההבשלה (vesting date) של האופציות. עם זאת, הגדרות התקינה האמריקאית (US-GAAP) והפרקטיקה המקובלת בתחום מנחה, כי תאריך ההפחתה יוגדר מתאריך ההענקה (Grant date). הפרש בין שני תאריכים אלו לפעמים נפרש על פני כמה שנים ובכך יוצר פער מצטבר בכל עובד, ככל שלחברה מספר עובדים גדול יותר כך הפער יקבל משמעות עמוקה יותר.

פער נוסף החוזר על עצמו הוא עדכון ביטולי האופציות. על כל עובד לשעבר (שהתפטר או פוטר) יש להכיר בהיפוך הוצאה בגין כל האופציות שטרם הבשילו לו והחברה הכירה בגינן הוצאה. מרבית החברות לא מבצעות את החישוב הזה ומכירות הוצאה ביתר בספרים שלהן עבור אופציות שלא הבשילו לעובד שסיים את שירותיו. במקרה ההפוך, עובד עזב והחברה הפכה את כל ההוצאה שהכירה בגין אותו עובד על אף שהיו לו הבשלות שצריכות להיות מוכרת כהוצאה בספרים. גם במקרה זה, טעות זו נגררת לכל העובדים ויוצרת פער עמוק ומשמעותי המתעצם בכל עובד לשעבר משנת המס האחרונה ואחורה.

"כאשר פונות אלינו חברות בפעם הראשונה אנחנו מגלים טעויות מהותיות וחלקן טעויות סופר המשפיעות על כל דו"ח ההוצאה החשבונאית בגין אופציות ומעוותות אותו." מסבירה זיטלני, "כדי לבטל כל שגיאה או חוסר התאמה, הצוות שלי מתעדכן בהנהלים בקדחתנות ומשתמש במערכת הייחודית של altshare ובכך מונע טעויות סופר, חוסרים בהתאמה ומסוגל לייצר את הדו"ח עד 5 ימי עסקים". 

כאשר חברה מתבשרת בהפרש בדו"חות שלה עליה לאזן ולהתאים עצמה אך אם טעות זו נגררת על פני כמה שנים היא עלולה להתמודד עם הפרשי ענק שישפיעו על קיימות החברה. יתרה מזו, חשיפה של שגיאות אלו מצד צוותי הביקורת, מס הכנסה או בתהליך בדיקת נאותות עלול לגרור קנסות מסיביים ופגיעה  בתהליך עסקת מכירה או השקעה.

אם החברה שלך עדיין מתמודדת עם אקספנסינג בלתי נגמר, אין סיבה להסס, פנו אלינו ונשמח לסייע בכל דרך שנוכל.

על altshare

altshare היא חברת פינטק בעלת מערכת אוטומטית לניהול equity.
בנוסף, בתחום הנאמנות, מהווה altshare כאחת החברות המובילות במדינת ישראל
ומספקת שיותים ליוניקרונים וחברות ענק בישראל ובעולם.
אנחנו אוהבים אתגרים, אובססיביים לטובת הלקוחות שלנו ומציבים לפנינו מטרה קבועה:
להגדיר מחדש את הדרך בה חברות מנהלות את ה-equity שלהן.

לעוד תוכן איכותי -הירשמו כאן
חזרה לבלוג