הסודות מאחורי הקצאת האופציות לעובדים, מה פול האופציות וכמה הם מקבלים בפועל?

מה גודל פול האופציות המקובל? כמה חברות מקצות בפועל וכמה העובדים מקבלים? מאמר זה נותן תשובות לכלהשאלות ועוד.

account_circle
By altshare Team
calendar_today
March 16, 2023

חברות רבות מייעדות פול של מניות לחלוקה כאופציות לעובדים, אך מה הם מקבלים באמת? מנכ"ל אלטשר רונן סולומון, על הבדלים בין פול האופציות לחלוקה בפועל: "הפרשים כאלו מראים שהחברות לא מפחדות להשקיע בעובד..."

עסקאות של מאות מיליונים והערכות שווי של מיליארדים הפכו בין לילה עובדים פשוטים בתעשיית הייטק למיליונרים. אמנם לא תמיד העובדים מרוויחים ממימוש ומכירת האופציות אך תמריץ הקצאת האופציות הוא עדיין הכלי הפופולרי ביותר בעולם ההייטק.

הסיבה לפופולריות השיטה טמונה בכך שיצירת האפשרות לעובדי החברה להפוך לחלק ממחזיקי המניות משתלמת ואטרקטיבית לעובדים ולבעלי הסטרטאפים יחדיו. אם בעבר ובסקטורים מסורתיים ההון והשליטה נשארה בידי קומץ מצומצם, כעת העובדים מקבלים את חלקם בשדה ואף מצליחים לעתים ליהנות מפירותיו.

היזם גם הוא זוכה ליתרון משמעותי שבא לידי ביטוי ברגעיו הראשונים של הסטארט אפ. עוד לפני הגלידות והפינוקים, כשלחברה חלום גדול ותקציב מצומצם היא יכולה לגייס טאלנטים ועובדי מפתח באמצעות תגמול שאינו הוני מידי. אלא אופציות לרכישת מניות החברה ובפועל, פוטנציאל לרווחיות עצומה כל עוד החברה תמשיך ותצליח.

החציון הראשון של 2022 מעיד על ירידה מסיבית בשוק ההייטק והעתיד אינו וודאי לגמרי, לכן חברות רבות מתקשות לגייס משקיעים מצד אחד ועובדים מהצד השני. כדי לשמוראת הראש מעל המים ואת האופציות מעל הכסף, הן נאלצות לעבור צמצומים ופעולות התייעלות. בגלל סימני המשבר, כלי הקצאת האופציות מקבל משנה תוקף נוסף מפני שגם חברות יציבות לכאורה יכולות להציע לעובדים תמריץ כספי מבלי לספק מזומנים בפועל.

עם זאת, פול האופציות נקבע בדרך כלל באופן משתנה ונראה שאין מתווה או מספר מדויק לגודל הפול והיקפו. הדעה הרווחת בשוק היא שגודל פול צריך להיות כ-10% ממניות החברה בדילול מלא, אך האם המספר תואם את הלך הרוח  שוק?

רונן סולומון, מנכ"ל ומייסד אלטשר, חברת הנאמנות הגדולה בישראל המספקת פתרונות חכמים לניהול אקוויטי, ריכז עבורנו את הנתונים מלקוחות החברה. המידע נלקח מבסיס הנתונים של החברה בו נמצאים מעל 3,000 סטרטאפים המשתמשים בפלטפורמת ניהול cap table מתקדמת ונהנים משירותי ניהול אופציות ווליואציות לפי A409.

פול האופציות

באופן מעניין, פול האופציות בחברות ההייטק בישראל גבוה בהרבה מהדעה הרווחת. הממוצע עומד על 18.47% ואילו התחום עם הפול הנמוך ביותר, ביטוחים, נמצא ב-12.64%. לפי רונן סולומון הנתונים משקפים את נכונותן של החברות להעניק תכנית אופציות רחבה לעובדים. האחוז הגבוה יחסית של הפול יכול להצביע על ההבנה שגם אם מצב החברה לא במיטבו, העובדים הם אלו שישפיעו בסופו של דבר על צמיחת החברה. הוא מסביר: "אותי המספר לא מפתיע בכלל, החברות הגדולות בעולם כבר הבינו שהעובדים הם הנכס הכי יקר שלהחברה, אם העובד מרוצה העבודה תתבצע על הצד הטוב ביותר והלקוח והמשקיעים גם יהיו מרוצים".

כוונת חברות ההייטק נראית מושקעת רבות בעובדים ופול אופציות באחוז יכול להצביע על חוסר הפחד של היזמים לדלל את עצמם ואת המשקיעים כדי לתמרץ את העובדים כהלכה. אך באותה נשימה, נשאלת השאלה האם יש חברות ההייטק מראות כוונה או גם מבצעות? כלומר, כמה מתוך פול האופציות מגיע לידיהם של העובדים בסופו של דבר?

הקצאת האופציות

גם ההקצאה בפועל מציירת תמונה חיובית, חברות ההייטק מעניקות לעובדים כ-90.2% מתוך פול האופציות. בתחום האנרגיה והביטוח מוקצות כ-100% מפול האופציות, אף על פי שהפול מלכתחילה הוא הקטן ביותר בהשוואה לתחומים אחרים. לעומתם, בתחום המוביליות החכמה הקצו רק 78%, אך הם יצרו את הפול הרחב ביותרשל כ-34% ממניות החברה בדילול מלא.

לפי רונן, האחוז הגבוה של ההקצאות בפועל מצביע על מגמה מעודדת בתוך שוק ההייטק שסובל קשיים רבים בשנה האחרונה. "הפרשים כאלו מראים שהחברות לא מפחדות להשקיע בעובדים ולשים את החברה בידיים שלהם. התובנה שחברות ההייטק בישראל לא מוותרות על העובדים גם ברגעים הקשים מראה תפיסה בריאה בחיי חברה".

 

כדי ליצור פול אופציות נכון ומדוייק לחברה שלך אנו מזמינים אותך לפנות אלינו ומומחה ישמח לחזור אליך.

דיסקליימר

"האמור לעיל מהווה תמצית סקירה של נתונים כפי שאלו נאספו באמצעות הפלטפורמה של החברה המבוססים על נתונים סטטיסטיים של פעולות שבוצעו על ידי צדדים שלישים על גבי הפלטפורמה כאמור.

אין באמור בכדי להוות סקירה מקיפה של השוק ו/או מצב השוק בין אם נכון למועד פרסום כתבה זו ובין אם לאחריה.

יודגש, כי אין באמור כדי להוות תחליף לייעוץ השקעות בידי יועץ השקעות בעל רישיון עפ"י דין המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

למען הסר ספק, אין באמור בכדי להבטיח תשואות כלשהן בקשר לחברות הנסקרות בכתבה כאמור ואין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא.

אין באמור כדי להוות תחליף לייעוץ מס. אין במידע האמור לעיל כדי למצותו/או להחליף הוראות כל דין ובפרט את עמדת רשות המסים בישראל ו/או את פקודת מס הכנסה בנוסחה המלא.

החברה עשויה להחזיק ו/או למכור במסגרת פעילותה השוטפת, ניירות ערך שלהחברות הנסקרות כאמור בכתבה זו והיא עשויה לקיים קשרים עסקיים נרחבים ומגוונים עם החברות הנסקרות בין אם למועד פרסום מסמך זה ו/או במועדים אחרים הכל כמפורט לעיל."

על altshare

altshare היא חברת פינטק בעלת מערכת אוטומטית לניהול equity.
בנוסף, בתחום הנאמנות, מהווה altshare כאחת החברות המובילות במדינת ישראל
ומספקת שיותים ליוניקרונים וחברות ענק בישראל ובעולם.
אנחנו אוהבים אתגרים, אובססיביים לטובת הלקוחות שלנו ומציבים לפנינו מטרה קבועה:
להגדיר מחדש את הדרך בה חברות מנהלות את ה-equity שלהן.

לעוד תוכן איכותי -הירשמו כאן
חזרה לבלוג