לאן נעלמו 19 מיליארד שקלים בהערכות השווי של חברות ההיי-טק?

מדוע קיים הבדל של כ-19 מיליארד שקלים בין הערכת שווי אחרי הכסף ל-409A?

account_circle
By altshare Team
calendar_today
July 5, 2023

חברת altshare מצאה הבדל של מעל לכ-19 מיליארד שקלים בין שווי החברה אחרי הכסף להערכת שווי לפי 409A מתחילת השנה. הפרשי הענק לא מפתיעים אותה והיא מסבירה לאן נעלם הכסף ומדוע קיים השוני מלכתחילה.

מנתוני altshare עולה כי כאשר שווי החברה אחרי הכסף נפגש עם הערכת שווי לפי 409A מתגלה הבדל מהותי בין שווי החברה ומניה בודדת בה. altshare היא חברת בת של אלטשולר שחם ומספקת שירותי הערכות שווי, נאמנות ומערכת ייחודית לניהול אקוויטי לכל חברות ההיי-טק בכל שלביהן. מבדיקה שערכנו בבחינת יותר מ-2,500 חברות היי-טק בבסיס הנתונים שלנו, התגלו הפרשים של כ-19 מיליארד שקלים בין הערכות השווי. אליאור זיטלני, סמנכ"לית הערכות השווי של aktshare מסרה, כי באופן שכיח למדי חברות רבות פונות אליהם לאחר ביצוע הערכות השווי ולא מבינות מדוע קיים הפרש כה גדול.

שווי החברה אחרי הכסף
כל חברה פרטית בתהליכי גיוס ההון שלה מציגה הצעה לגבי שווי החברה לפיה יוענקו למשקיע מניות. השווי מחושב באופן פשוט למדי ואין צורך בכלכלן לפתרון המשוואה הפשוטה הזו, החישוב מבוצע כך: סכו"ם ההשקעה חלקי מה מקבל המשקיע (באחוזים). לדוגמה, סכו"ם השקה של מיליון שקלים תמורת 10% ממניות החברה, יחושבו כ- 100  אלף שקלים בהערכת שווי לפי פוסט מאני (מיליון חלקי 10). 

הערכת שווי לפי סעיף 409A
בתנאים מסויימים, כמו הענקת מניות לעובדים אמריקאים, הנפקה בנסדאק ודרישות משקיעים בחו"ל נאלצת החברה לבצע הערכת שווי לפי תת סעיף 409A בחוק המיסוי האמריקאי. במקרה זה, החישוב מבוצע באמצעות שיטות מורכבות הצמודות להנחיה  הנקראית AICPA. לכן, חברות הנדרשות בביצוע התהליך, פונות לגוף מקצועי המיומן בביצוע התהליך ומקבלות את התוצאה כערך מוחלט. 

בעת ביצוע הערכת השווי, נלקחים בחשבון מספר ערכים המתפספים בשווי שאחרי הכסף - כמו זכויות הנזלה וזכויות עודפות של מניות בכורה. התהליך נעשה מורכב יותר ככל שהחברה נמצאת בשלב מאוחר יותר בחיה. זאת מפני, שבכל סבב גיוס נקבעו תנאים אחרים ושונים למשקיעים, וההתחשבות בהן מוסיפה רובד נוסף אותו יש לקחת בחשבון.

מדוע קיים הבדל כה גדול?
אחרי שהבנו איך מבוצע כל חישוב, כלכלנים או יזמים כנראה כבר מבינים את הסיבה להפרש: ברגע שמבוצעת הערכה גסה ללא התחשבות בגורמים חיצוניים ובהפרשים בתנאי המנית המוענקות, בהכרך שווי החברה יהיה גבוהה מאשר בחישוב מדויק יותר. לדוגמה: סטארט-טפ מתחום הפוד-טק התקיים לפי הערכת שווי בשווי אחרי הכסף העומדת על כ-81 מיליון ש"ח, לאחר ביצוע הערכת שווי לפי 409A שוויה המדויק יותר עמד על כ-57 מיליון ש"ח בלבד. אין מדובר על ירידה בשווי החברה אלא על חישוב מדויק יותר שהעמיד אותה על שוויה האמיתי.

אם החברה המדוברת העניקה לעובדים שלה המחזיקים בדרכון אמריקאי אופציות טרם ביצוע 409A היא מסכנת את העובדה בעברת מיסוי בארה"ב. חשוב להבין כי ביצוע הערכת שווי לפי 409A היא חובה מוחלטת כאשר מעניקים אופציות לעובדים בעלי דרכון אמריקאי, אי הביצוע מעמיד את העובדים בנקודה בעייתית בדבר עברה של ממש.

"חברות רבות לא מבינות שחובת ביצוע הערכת שווי לפי 409A תקפה גם כאשר עובד מקבל אופציות והוא מחזיק בדרכון אמריקאי ולא בהכרך גר בארה"ב. כאשר מתבצעת הערכה לפי 409A והחברה לפתע נפגשת בשווי נמוך, היא מעמידה את העובדים מחזיקי הדרכון האמריקאי בסיכון" מסבירה אליאור זיטלני. "ההפרשים המהותיים בין שווי החברה אחרי הכסף לשווי לאחר הערכה לפי 409A חסרי השפעה מיידית על היזם, אך הם עלולים לפגוע בעובדים באופן משמעותי".

כדי ליצור הערכות שווי יעילות ומדויקות וכדי לבטל את אפקט ההפתעה אנו מזמינים אותך לפנות אלינו ומומחה ישמח לחזור אליך.

על altshare

altshare היא חברת פינטק בעלת מערכת אוטומטית לניהול equity.
בנוסף, בתחום הנאמנות, מהווה altshare כאחת החברות המובילות במדינת ישראל
ומספקת שיותים ליוניקרונים וחברות ענק בישראל ובעולם.
אנחנו אוהבים אתגרים, אובססיביים לטובת הלקוחות שלנו ומציבים לפנינו מטרה קבועה:
להגדיר מחדש את הדרך בה חברות מנהלות את ה-equity שלהן.

לעוד תוכן איכותי -הירשמו כאן
חזרה לבלוג